Komasacija predstavlja ukrupnjavanje poljoprivrednih parcela i preraspodelu vlasništva nad njima, pri čemu se smanjuje broj parcela i omogućava obrada pravilnijih parcela. Na taj način se pospešuje poljoprivredna proizvodnja na tom zemljištu. Komasacija podrazumeva planiranje poljoprivredne proizvodnje, projektovanje, izgradnju i restauraciju poljskih puteva, irigacionih sistema i šumskih pojaseva, sprovođenje mera zaštite.
U ovom postupku se rešavaju različiti problemi, a u učestvuju kako geodetski stručnjaci tako i druge struke – pravnici, agronomi, hidrotehničari, urbanisti… Usitnjenost zemljišta je u Srbiji veliki problem u razvoju poljoprivredne proizvodnje.
Komasacija je kompleks prostorno – planskih, pravnih, organizacionih, ekonomskih i tehničkih mera koji se sprovode u cilju poboljšanja prirodnih, privrednih i ekoloških uslova života i rada na zemljišnoj (ruralnoj) teritoriji uključujući i uređenje i obnovu seoskih naselja. Zemljišna teritorija je deo ukupnog prostora izvan naselja (urbane teritorije) i obuhvata plodna zemljišta, površinske vode, neplodna zemljišta, zemljišta pod objektima i zemljišta uz objekte.
Parcela je ograničen deo zemljišta i definisana je kulturom i vlasnikom, i kao takva čini jednu topografsku celinu. Kao organizaciona jedinica biljne proizvodnje, pod parcelom se podrazumeva izmerena površina zemljišta koje se na celoj površini može koristiti na istovetan način i na kojoj postoje mogućnosti da se u isto vreme gaje isti usevi i izvode isti radni procesi. Parcela treba da ima ujednačene zemljišne oblike i da je zemljište sličnih pedoloških osobina. Troškovi proizvodnje i visina prinosa zavise od veličine i oblika parcele, orijentacije parcela, topografskih karakteristika terena i udaljenosti od ekonomskog dvorišta. Optimalan oblik parcele omogućava efikasnu obradu poljoprivrednom mehanizacijom koja se danas koristi. Optimalna dužina i širina parcele utiču na rastojanje između puteva, odnosno nepotrebnu izgradnju guste mreže puteva. Mreža puteva zajedno sa mrežom kanala formira pravilne table, a obezbeđuje se i direktan pristup parcelama. Sa stanovišta racionalnog korišćenja savremene poljoprivredne mehanizacije, parcela treba da bude površina koja zadovoljava uslove racionalne organizacije rada i izvođenje radnih procesa uz zadovoljavajuću produktivnost rada i racionalno korišćenje mehanizacije.
U Srbiji se sprovođenjem komasacije zemljišta rešava više aktuelnih problema vezanih za zemljište, a ne samo ukrupnjavanje zemljišta. Tako se komasacijom mogu rešiti :
- imovinsko – pravni odnosi na zemljištu,
- usitnjenost zemljišta,
- ekonomičnost poljoprivredne proizvodnje,
- usklađivanje katastra i zemljišne knjige,
- pitanje staračkih domaćinstava,
- potrebe navodnjavanja ili odvodnjavanja,
- potrebe novih digitalnih geodetskih planova za stvaranje GIS baze podataka,
- potrebe uređenja prostora,
- potrebe zaštite životne sredine,
- potrebe izgradnje objekata infrastrukture i
- postupak održavanja katastra.
Uređenje područja na kojem će se sprovoditi komasacija treba prilagoditi postojećim i uskladiti s projektovanom infrastrukturom.
Održavanje katastra, odnosno katastarskih planova posle sprovedene komasacije zemljišta u nekoj katastarskoj opštini postaje puno jednostavnije, jer se znatno smanjuje broj katastarskih parcela. Razvojem sela omogućen je ravnomerniji razvoj državne teritorije i smanjene su migracije stanovništva iz sela u gradove. Pored unapređenja poljoprivredne proizvodnje pokreću se i druge delatnosti kao što su usluge, turizam, razvoj malih i srednjih proizvodnih preduzeća uz angažovanje neiskorišćenih potencijala seoske teritorije. Komasacija treba da stvori i uslove za trgovinu i zakup zemljišta, što bi svakako bilo veoma dobro za staračka domaćinstva koja nisu sposobna da ga obrađuju.